Vilniaus vystymo kompanijos įgyvendintam Medinės miesto architektūros muziejui – prestižinis apdovanojimas

2023.06.19

Vilniaus vystymo kompanijos įgyvendintas Medinės miesto architektūros muziejus tapo 2023 m. Europos kultūros paveldo / Europa Nostra apdovanojimų laureatu. Ilgą laiką apleistas ir nenaudojamu buvęs pastatas buvo įvertintas už geriausias kultūros paveldo išsaugojimo praktikas Europoje.

„Šis projektas yra svarbus Lietuvai dėl šalies ir platesnio regiono ilgamečių medinės architektūros tradicijų. Kruopštūs restauravimo darbai, atlikti pasitelkiant aukšto lygio meistrus ir autentiškas technologijas, prisideda prie šių įgūdžių tęstinumo. Projekto metu buvo identifikuotos spragos nacionaliniuose gaisrinės saugos reikalavimuose, taikomuose mediniams namams, o įgytos žinios buvo perduotos atsakingoms institucijoms, siekiant palengvinti kitų medinių pastatų pritaikymą šiuolaikiniams poreikiams. Šis pastatas – muziejus ir medinės architektūros entuziastų centras – tai reikšmingas pavyzdys kitiems mediniams namams Vilniuje ir už jo ribų“, – tvirtina apdovanojimų vertinimo komisija.

XIX a. medinis namas – unikalus Vilniaus istorinės medinės architektūros pavyzdys. Nepaisant jo puošnumo, namas ilgus metus buvo visiškai apleistas, kas ilgainiui nulėmė jo avarinę būklę. 2019 m. Vilniaus miesto savivaldybė priėmė sprendimą pastate įkurti Medinės miesto architektūros muziejų. Muziejaus įkūrimo ir namo restauravimo projektą finansavo Europos Sąjunga ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Restauravimo metu specialistai siekė kiek įmanoma labiau išlaikyti pastato autentiškumą: buvo išsaugota 80 proc. išorės dekoro detalių ir 70 proc. autentiškų sienų ir konstrukcijų. Siekiant sumažinti naujų medžiagų naudojimą, neišlikę pastato elementai buvo pakeisti detalėmis iš kitų nugriautų medinių pastatų.

„Dar prieš penkerius metus šis pastatas buvo apleistas ir griūvantis. Pernai jis buvo atvertas visuomenei. O šiandien jis ne tik tapo miestiečių traukos objektu, bet ir yra vertinamas už jo kokybišką atnaujinimą. Didžiuojamės, jog šis projektas buvo įvertintas apdovanojimu. Dabar čia įsikūręs muziejus – pavyzdys kitiems“, – teigia Vilniaus vystymo kompanijos Finansų departamento direktorė Karolina Sakalauskaitė, laikinai einanti generalinės direktorės pareigas.

30 apdovanojimų laureatų atrinko iš Europos kultūros paveldo ekspertų sudaryta vertinimo komisija. Apdovanojimai pagerbia ir skleidžia informaciją apie geriausias kultūros paveldo išsaugojimo praktikas Europoje, skatina keistis patirtimi tarpvalstybiniu mastu bei sujungia kultūros paveldo objektų valdytojus į platesnius tinklus. Šiais metais paraiškas pateikė organizacijos ir individualūs asmenys iš 35 Europos valstybių.

Jums taip pat gali būti aktualu