2023 m. lapkritį Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus vystymo kompanija pasirašė sutartį su architektų studija „Architektūros linija“ dėl gimnazijos Vilniuje projektavimo.
Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus vystymo kompanija 2023 m. balandžio mėnesį kvietė architektus teikti projektus organizuotame atvirame architektūriniame konkurse naujai švietimo įstaigai – gimnazijai Verkiuose, adresu M. Marcinkevičiaus g. 72. Viso buvo gauta trylika pasiūlymų.
„Pasirašyta Verkių gimnazijos projekto sutartis žymi reikšmingą žingsnį švietimo infrastruktūros plėtros kelyje. Mokyklai keliami aukščiausi reikalavimai, siekiama įgyvendinti šiuolaikiško ir įkvepiančio mokymo centro viziją. Tikimės, kad pastato architektūriniai sprendimai atlieps visų bendruomenių poreikius. Mokiniams ir mokytojams erdvė suteiks galimybę patirti pozityvią mokymosi ir mokymo patirtį, o tėvams – patogų susiekimą ir pasitikėjimą – juk šiai mokyklai tėvai patikės savo vaikų ugdymą“, – teigia Vilniaus miesto vicemeras Arūnas Šileris.
Šių metų spalio mėnesį konkurse dalyvavę tiekėjai buvo informuoti apie galutinę projektų eilę. Vertinimo komisija daugiausiai balų skyrė Lietuvos ir Suomijos UAB „Architektūros linija“ komandos idėjai, pavadintai „GAMTOJE“.
Projekto autoriai mokyklą projektavo kaip integralią gamtos visumos dalį, esančią išskirtiniame sostinės sklype, apsuptą gyvenamaisiais namais. Būsimos gimnazijos pastato kompozicija formuojama keturiais skirtingų dydžio korpusais, lygiagrečiais gyvenamųjų namų užstatymo kryptims. Tokiu būdu, tartum kaladėlėmis išskaidytas pastatas vizualiai “ištirpsta” unikaliame kraštovaizdyje ir formuoja jaukią vidinę erdvę – aulą.
Pirmuose pastatų aukštuose numatomos didžiosios patalpos (valgykla, aktų ir sporto salės, biblioteka), turinčios tiesioginį susisiekimą su centrine erdve. Antrame ir trečiame aukštuose suprojektuotos klasės bei laboratorijos. Mokyklos erdvės yra kintančios, lanksčiai formuojamos, pavyzdžiui, gali būti sujungiamos valgyklos, bibliotekos, aktų salės ir aulos erdvės siekiant patogumo ir efektyvaus naudojimo. Laisvai persiliejančios ir skirtingų hierarchijos tipų erdvės sukuria stimuliuojantį ir produktyvų mokymosi ir tyrinėjimo aplinkos poveikį. Taip pat planuojama įrengti sporto aikštyną, lauko klases. Tikimasi, kad naujoji ugdymo įstaiga bus patraukli ir vietos bendruomenės kasdieniam naudojimui.
„Mūsų kompanijos prioritetas vystant ugdymo įstaigas yra žmonės. Juk gimnazija – ne tik pastatas, bet ir erdvė, kurioje jaunoji karta praleidžia daug laiko, išgyvena reikšmingą gyvenimo tarpsnį. Taigi mokyklą statome pirmiausia galvodami apie vieningos ir saugios bendruomenės kūrimą bei darome viską, kad užtikrintume aukščiausių kokybės standartų įgyvendinimą. Komandos tikslas yra vienas – ugdanti, suburianti ir motyvuojanti gimnazija, į kurią mokiniai noriai eitų kasdien“, – sako Vilniaus vystymo kompanijos vadovė Laura Joffė.
Planuojama, kad naująją mokyklą galės lankyti apie 500 gimnazistų. Ją sudarys 16 klasių. Numatoma gimnazijos projektavimo kaina siekia 807 tūkst. eurų, tuo tarpu preliminari statybų kaina – 20,26 mln. eurų.
II-os vietos laimėtoju tapo įmonės UAB „2L Architects“ ir jų idėja pavadinimu ,,FOREST NEXUS“, III-os vietos laimėtoju tapo įmonė UAB „AKETURI ARCHITEKTAI“ pasiūliusi idėją ,,SILVESTRIA“.
Visi reikalavimus atitikę pasiūlymai planuojamai gimnazijai, M. Marcinkevičiaus g. 72, Vilniuje, pagal sudarytą galutinę pasiūlymų eilę:
- GAMTOJE (Lietuvos ir Suomijos UAB „Architektūros linija“)
- FOREST NEXUS (UAB „2L Architects“)
- SILVESTRIA (UAB „AKETURI ARCHITEKTAI“)
- ALĖJA (UAB „Baltic Engineers“)
- MIŠKO GIMNAZIJA (UAB „Statybų inžinerinės paslaugos“)
- MIŠKO MOKYKLA (AB „Panevėžio statybos trestas“)
- MELANŽAS (UAB „Kančo studija“)
- MOKSLO TAKAS (UAB „DO architects“)
- ŠLAITE (JVS MB Studija „Konceptas“, MB „Squares“, UAB „Parazitas“)
- AUGU (UAB „IN ace“)
- C6H6 (UAB „Aplan“).