Naujienos

VGTU inžinerijos licėjaus padalinys virs šiuolaikine mokslo erdve

2025 07 22

„Office of Northern Architecture“ vizualizacija
„Office of Northern Architecture“ vizualizacija

Vilniuje kardinalių permainų sulauks dar viena mokykla –  iš esmės bus atnaujintas 1967 m. statytas VGTU inžinerijos licėjaus Pradinio ugdymo padalinys, esantis Nemenčinės pl. 16. Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu projektą plėtojanti Vilniaus vystymo kompanija išrinko architektūrinę idėją, pagal kurią bus rengiamas mokyklos rekonstravimo projektas. 

Architektūrinio projekto konkurse dalyvavo 8 projektavimo įmonės, pateikusios savo siūlymus, kaip turėtų atrodyti ši ugdymo įstaiga po rekonstrukcijos. Iš jų išrinkta idėja, kurios kodinis pavadinimas „Pakopa“. Idėjos autoriai UAB „Baltic Engineers“.

VGTU inžinerijos licėjaus Pradinio ugdymo skyrius dabar

Tilps daugiau mokinių

„Džiaugiamės, kad dar viena Vilniaus mokykla netrukus sulauks reikšmingų pokyčių. Atnaujinta, moderni ugdymo erdvė ne tik talpins daugiau mokinių, bet ir suteiks jiems kur kas geresnes sąlygas mokytis. Tvari, šiuolaikiška ir kokybiška architektūra yra ypač svarbi inžinerinės pakraipos mokiniams – nuo pat pirmųjų dienų pradinėje mokykloje“, – sako Vilniaus m. meras Valdas Benkunskas.

VGTU inžinerijos licėjaus Pradinio ugdymo skyriuje šiuo metu mokosi apie 500 mokinių ir dirba apie 80 mokytojų bei personalo darbuotojų. Po rekonstrukcijos mokinių skaičius išaugs iki 624.

„Antakalnio ir apylinkių vaikams bus daugiau modernių mokymosi erdvių. VGTU inžinerijos licėjuje jau nuo pirmos klasės vaikai supažindinami su inžinerijos, STEAM sričių pagrindais. Kokybiškam šių dalykų mokymuisi reikia inovatyvių, į tyrinėjimą orientuotų erdvių. Atlikę kapitalinę rekonstrukciją tai ir įgyvendinsime, siekdami, kad ir šios mokyklos mažiausiems būtų užtikrintos atitinkamos mokymosi sąlygos“, – teigia Vilniaus m. vicemeras Vytautas Mitalas.

Konkurso komisija idėjas vertino pagal šiuos kriterijus: urbanistinį integralumą, architektūrinių sprendinių kokybę, racionalumą ir funkcionalumą bei projekto idėjos projektavimo paslaugų kainą, kuri sudarė tik 10 procentų kriterijaus parametrų lyginamojo svorio.

Atnaujinimas – darnaus išteklių naudojimo pavyzdys 

„Architektūrinius konkursus organizuojame ne tik naujiems darželiams ir mokykloms, bet ir senų švietimo įstaigų pilnai rekonstrukcijai. Tai gali apimti ir dalies konstrukcijų griovimą, naujų korpusų statybas, visišką vidaus ir išorės erdvių perplanavimą. Taip siekiame jas prikelti naujam gyvenimui. Šio objekto rekonstravimo esmę pabrėžia ir išrinkta idėja, kuria skatinama mokinius mąstyti apie darnų išteklių naudojimą ir žmogaus poveikį aplinkai“, – sako projektą plėtojančios Vilniaus vystymo kompanijos vadovė Laura Joffė.

Po to, kai bus įgyvendinta laimėjusi idėja, mokykla pasikeis iš esmės. Bus griaunama esama jungtis tarp dviejų korpusų, sporto salė, ketvirtasis aukštas bei pagalbiniai pastatai (paliekant tik transformatorinės dalį). Du pailgi korpusai bus sujungti į stačiakampį tūrį. Pastato mastelį planuojama sušvelninti laiptavimu ties įėjimu, fasadai bus dengiami medinėmis dailylentėmis, vertikaliais elementais ir stogeliais, kurie ne tik kuria estetiką, bet ir apsaugo nuo perkaitimo.

Mokyklos vidaus erdvės taps lankstesnės ir labiau pritaikytos šiuolaikiniam ugdymui – suplanuotos transformuojamos valgyklos, salės, holai, laiptai su amfiteatru, išplečiami koridoriai, įrengiami atriumai. Iš vidaus erdvių prioritetizuojamos nuolatinių klasių vietos, kurios bus orientuotos pagal saulės kryptį, kad būtų geriausias apšvietimas. Skulptūrų ir riedlenčių parkelis taps interaktyvia menine erdve, skatinančia kūrybiškumą ir vaikų fizinę veiklą.

Apdovanotos ir kitos idėjos

„Atsižvelgiant į tai, kad šiame pastate bus ugdomi ateities inžinieriai, statybininkai ir architektai, tikimės, jog kuriama vizualinė aplinka prisidės prie neformalaus mokymosi bei supratimo apie esamų statinių išsaugojimą ar jų prikėlimą antram gyvenimui, – teigė laimėjusį pasiūlymą pateikusios įmonės UAB „Baltic Engineers“ generalinis direktorius Darius Kvedaras. – Pastato architektūroje ir interjere architektai siekė ne tik išsaugoti bet ir subtiliai eksponuoti senuosius konstrukcinius elementus. Taip perteikiama idėja, kad nauji atradimai remiasi ankstesniais kitų žmonių pasiekimais“.

Idėjos kūrybinę komandą sudaro generalinis projektuotojas – „Be Live“ (UAB „Baltic engineers“) ir projekto autoriai, architektai Joris Šykovas, Radvilė Samackaitė („Office of Northern Architecture“).

Konkurso I vietos nugalėtojams skiriama 11 000 Eur, II vietos nugalėtojams (idėjos „Jungtis“ autoriams UAB „IN ace“) – 9 000 Eur, o III-ios (idėjos „Ingenium“ autoriams UAB „Processoffice“) – 6 000 Eur premijos.

Pasirašę projektavimo sutartį laimėtojai pagal savo idėją per 19 mėn. turės parengti techninį darbo projektą. Po šių darbų bus skelbiamas rangos paslaugų pirkimas. Planuojama, kad VGTU inžinerijos licėjaus Pradinio ugdymo skyriaus rekonstrukcija bus baigta iki 2028 metų pabaigos.

Plačiau laimėjusi architektūrinė idėja aprašyta aiškinamajame rašte.

Kviečiame pažiūrėti idėjos „Office of Northern Architecture“ vizualizacijas.