Antroji Balsių daugiafunkcinio bendruomenės centro kūrybinių dirbtuvių sesija – lūkesčiai

2021.06.07

Pirmąją Balsių daugiafunkcinio bendruomenės centro kūrybinių dirbtuvių savaitę pavadinome LŪKESČIAI. Dalyviai aiškinosi bendruomenių įvairovę, jų poreikius bendruomenės centro atžvilgiu, požiūrį į supančią aplinką, santykį su gretimomis bendruomenėmis.

Nuotolinės sesijos metu dalyviai susitiko ne tik su jau pažįstama Balsių bendruomenės pirmininke Neringa Kleniauskiene, bet ir su gretimų Birelių bendruomenės pirmininke Roma Čepulevičiūte, Naujųjų Verkių – Rasa Kavaliauskaite ir Pagubės – Mariumi Butavičiumi. Šios bendruomenės ir jų gyvenamoji aplinka labai skirtingi. Jei Balsiai – planingas 90-ųjų gyvenamasis rajonas, tai Naujieji Verkiai atsirado kaip gamyklos gyvenvietė, Bireliai ir Pagubė, kaip sovietiniai kolektyviniai sodai. Visų šių gyvenviečių teritorijoje taip pat galime aptikti ir ankstyvesnio laikotarpio artefaktų – gatvinių kaimų fragmentų.

Nors iš pažiūros bendruomenės gana skirtingos, pokalbiai su jų atstovais leido geriau suprasti kas šias bendruomenes vienija, kur jos ateityje galimai galėtų bendradarbiauti.

Savo centro viziją pristatė Vilniaus arkivyskupijos ekonomas Mykolas Juozapavičius ir Vilniaus (Kalvarijos) Šv. Kryžiaus Atradimo parapijos kunigas  Mykolas Sotničenka. Taip pat pristatytas Balsių katalikiškos bendruomenės kreipimasis į dirbtuvių dalyvius. Vilniaus miesto politiką socialinės ir kultūrinės infrastruktūros atžvilgiu pristatė savivaldybės administracijos direktorės patarėjas Tadas Rimdžius. Jis pabrėžė, kad Balsių centro vystymo patirtis miestui yra labai svarbi, kaip precedentas ir prielaida analogiškiems ateities bendruomenių centrų projektams.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad Vilniaus miestas iki šiol nėra turėjęs planingo bendruomeninių centrų tinklo ir jų vystymo strategijų. Tačiau mieste jau yra užsimezgę pozityvių bendruomeninių praktikų, kurios tikimasi ateityje ir taps tai pavyzdžiais, kurie padės sistemiškai išvystyti visą tinklą. Todėl viliamasi, kad Balsių dirbtuvės ne tik spręs konkretaus centro klausimą, bet ir taps platesnių apmąstymų apie galimą miesto politiką šioje srityje platforma.

Sesijoje dalyvavo skirtingų verslo ir viešųjų institucijų atstovai. Jie, reaguodami į bendruomenių identifikuotus įvairių paslaugų poreikius, dalyviams patarė kokių sąlygų reikia, kad tai galėtų būti realizuota. Vilniaus miesto centrinės bibliotekos direktorė Rima Gražienė papasakojo apie viešųjų bibliotekų tinklo plėtros galimybes ir teikiamus privalumus.

Vilniuje veikiančio „Senjorų avilio“ direktorė Ingrida Ivanauskienė paaiškino, kaip veikia ir kokią įtaką vyresnių žmonių kasdienybei daro tokio pobūdžio centrai. Riešės medicinos centro direktorė Ieva Puidokaitė suformulavo kokios minimalios sąlygos turėtų būti numatytos, kad rajone galėtų būti teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos.

Abiejose Balsių mokyklose jau užsiėmimus vaikams organizuojančios Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos direktorius Algis Lankelis-Elvich pasidalijo įžvalgomis, kokios meninio ugdymo ir užimtumo veiklos dar galėtų būti sukurtos šioje miesto dalyje. Direktorius atkreipė dėmesį į tai, kad rajone kol kas nėra sąlygų mieste sparčiai populiarėjančioms suaugusiųjų meninėms veikloms. Maitinimo paslaugas rajone teikianti verslininkė Rasa Vizbarienė paaiškino koks yra poreikis plėsti šias paslaugas. Ar galėtų centre atsirasti sveikatingumo ir sporto paslaugos pabandė atsakyti Teniso akademijos įkūrėjas Arūnas Balžekas.

Birželio 8 dieną vyks antroji sesija, kurios metu dėmesys bus sutelktas į įvairių bendruomenės veikimo MODELIŲ analizę, šių praktikų aktualumą Balsių centrui. Sesijoje dalyvaus suinteresuotų bendruomenių ir institucijų atstovai. Į sesiją kviečiami ekspertai – aktyvistai iš skirtingais principais mieste veikiančių bendruomeninių centrų. Dalyvius konsultuos savivaldybės viešosios ir privačios partnerystės specialistė. Dar po savaitės, trečiojoje sesijoje, birželio 15 dieną planuojama analizuoti bendruomenes telkiančius veiksnius. Atidžiau bus aptarta kaip veikia aplink bažnyčią ir aplink biblioteką telkiamos bendruomenės. Kartu su kviestiniais ekspertais dalyvius konsultuos Šv. Kryžiaus Atradimo parapijos kunigas Mykolas Sotničenka.

Jums taip pat gali būti aktualu