VVK valdomuose projektuose aktyviai taiko BIM ir elektroninį žurnalą

VVK 2018 metais aktyviai vykdė skaitmenizavimo procesus: skaitmenizuojama informacija apie bendrovės turimą nekilnojamąjį ir kitą ilgalaikį turtą, bendrovės vykdomus projektus, pradėtas Tomas-01 (002)BIM ir elektroninio žurnalo taikymas. Į klausimus apie VVK veiksmus BIM ir elektroninio žurnalo taikymo srityje atsako šios srities specialistas, VVK darbuotojas Tomas Pukys.

Kas yra BIM?

Visame pasaulyje statybos sektoriuje vis dažniau taikomi skaitmenizuoti statybos projektų įgyvendinimo metodai, procesai, specializuota programinė įranga bei modernūs įrankiai. Siekiant trumpiau apibrėžti visus šiuos procesus ir metodus, nusistovėjo akronimas BIM (angl. Building Information Model, liet. statinio informacinis modelis).

BIM dažnai suvokiamas tik kaip programinė įranga ar 3D vaizdas, visgi BIM sąvoka kur kas kompleksiškesnė. Vieną iš BIM apibrėžimų galima rasti Europos sektoriui skirtame statinio informacinio modeliavimo (BIM) diegimo vadove, kur BIM apibrėžiamas kaip „objektais ir projektais susijusios informacijos valdymo procesas arba metodas, siekiant derinti įvairias įvestis ir išvestis, naudojantis bendru skaitmeniniu bet kokio pastatyto objekto fizinių ir funkcinių savybių atvaizdavimu“. BIM‘e visada išskiriu „I“ raidę – informaciją ir jos valdymą.

Kas paskatino VVK diegti BIM, elektroninį žurnalą?

XXI amžius siūlo vis daugiau technologiškai pažangių įrankių ir metodų, kuriais užtikrinamas efektyvesnis procesų valdymas bei turimų išteklių panaudojimas. Atlikti tyrimai rodo, kad BIM įrankių ir metodų taikymas lemia 5-20 % lėšų sutaupymą, projektų įgyvendinimo procesai tampa efektyviau koordinuojami, daroma mažiau klaidų projektavime ir statybos aikštelėje, o svarbiausia – visa su objektu susijusi informacija išlieka skaitmeniniame pavidale. Teigiamas BIM įrankių taikymo pasekmes pajus visi statybos proceso dalyviai.

VVK valdyba 2018 metais pavedė bendrovės vadovybei taikyti BIM projektuose, kurių vertė yra bent 1,5 mln. Eur, o elektroninį statybos žurnalą – visuose projektuose. Šiuo metu reikalavimai, susiję su minėtų technologijų taikymu, įtraukiami į projektavimo ir statybos darbų viešųjų pirkimų dokumentus.

Kokiu būdu BIM ir el. žurnalas statybos procesą daro efektyvesniu? Kokios yra skaitmenizavimo naudos?

Visų pirma komandos tampa labiau integruotos, visi proceso dalyviai yra įtraukiami į procesus ir gali anksčiau pateikti savo nuomonę. Tokiu būdu anksčiau priimti sprendimai užkerta kelią klaidų atsiradimui ateityje. Viešųjų pirkimų sutartys yra valdomos sudėtingiau nei sutartys tarp privačių subjektų, todėl kiekviena techninio projekto klaida lemia  sudėtingą sutarties pakeitimo procesą, statybų stabdymą.

Naudojant BIM technologijas projektavimo ir statybos metu yra galimybė apžiūrėti visą pastatą ir atskirus jo sprendinius trimatėje erdvėje visais įmanomais pjūviais ir rakursais, įvertinti panaudotas medžiagas ir sprendinius. Taigi, mes galime pastatyti pastatą dar nepradėjus realių statybos darbų (dabar populiarėja terminas pastato skaitmeninis dvynys) ir įvertinti didžiąją dalį rizikos bei priimti reikiamus sprendimus.

Visi skaitmeniniai procesai yra skirti vienam tikslui – greitai pasiekti ir efektyviai valdyti informaciją.

Ar rinkos dalyviai (projektuotojai, rangovai) pasiruošę VVK vykdomai skaitmenizavimo plėtrai?

Pasiruošimo lygis yra įvairus, visgi visi rinkos dalyviai supranta, kad pokyčiai yra neišvengiami ir jiems ruošiasi. Vilniaus Gedimino technikos universitetas kiekvienais metais parengia BIM magistrantų laidą, BIM specialistų skaičius vis didėja. Suprasdami, kad lietuvių patirtis BIM srityje dar nėra didelė, dirbdami su projektuotojais dalijamės savo žiniomis ir patirtimi, konsultuojame.

Akivaizdu, kad rinkoje išliks tie rinkos dalyviai, kurie supras pokyčių poreikį ir sieks gilinti savo žinias, seks naujausias technologijų tendencijas. Pasaulis nuolatos keičiasi, rinka transformuojasi.

Kokiuose projektuose šiuo metu taikomi BIM ir el. žurnalas?

VVK pradėjo įgyvendinti projektus taikant BIM 2018 metais. Šiuo metu vyksta Vilniaus Gabijos gimnazijos Pašilaičių gatvėje, lopšelio-darželio Bajorų kel., mokyklos Tolminkiemio g., socialinio būsto Meškonių g. pastatų projektavimo darbai, po to prasidės ir statybos darbai. Taip pat paskelbti Balsių progimnazijos pastato Kryžiokų sodų 7-ojoje g.,  ir Žemynos gimnazijos krepšinio salės Žemynos g. pastatų projektavimo darbų pirkimai

Šiems metams iš viso suplanuota pradėti 8 projektus kuriuose bus naudojamas BIM, kitais metais šis skaičius didės.

Kaip vertintumėte šiuo metu vykdomų projektų eigą?

Vilniaus Gabijos gimnazijos pastato projekto rengimo eigoje užtrukome, kol suderinome BEP – BIM įgyvendinimo planą (angl. BIM execution plan), tačiau dabar projektavimas įsibėgėjęs ir pilnai valdomas. Projekte naudojama labai įvairi programinė įranga, bet tai nesukelia sunkumų, nes visa informacija ir modeliai yra bendroje duomenų aplinkoje – CDE (angl. common date environment). Dar tik įpusėjus projektavimui, modeliai buvo tikrinami (viena disciplina su kita) ir jau surasta bei ištaisyta apie 1500 klaidų (susikirtimų). Manau nereikia pasakoti, kiek šios klaidos būtų kainavę rangovui statybvietėje, kiek papildomai laiko būtų sugaišta taisant projektus, iš naujo atlikti ekspertizę.

Su kokiais iššūkiais susidūrėte diegdami skaitmenizavimo sprendimus?

Pirmiausia paminėčiau baimę, kuri atsiranda dėl nežinojimo, nesupratimo, kaip veikia šie procesai, kiek laiko tam sugaištama, kaip panaudojama programinė įranga, kokių tikėtis rezultatų ir kokia gaunama nauda, kokie bus iššūkiai ir sunkumai. Nors šalyje nemažai projektų įgyvendintų taikant BIM, tačiau dar ne visos įmonės turi šios patirties, neturi patyrusių specialistų.

Antra problema – pakankamai žemas statybos sektoriaus skaitmenizavimo žinių lygis. Palyginus su kitomis pramonės šakomis statybos sektorius yra labai atsiliekantis šioje srityje. Situacija keičiasi, bet ne taip greitai, kaip norėtųsi. Šiai dienai nebepakanka mokėti išsiųsti elektroninį laišką ar atsidaryti brėžinį. Šios dienos visi procesai tampa labiau integruoti ir priklausomi nuo visų proceso dalyvių įsitraukimą į įgyvendinamą projektą. Todėl būtina matyti bendrą vaizdą, galutinį tikslą ir kaip sprendimai gali paveikti kitas šalis ar proceso dalyvius, kokia jiems bus reikalinga informacija ir kokiame formate. Mes esame labai įdomiam laikotarpyje, kai galime stebėti statybos sektoriaus transformaciją bei šių pokyčių rezultatus.

Trečia, rinkoje esantys dokumentai ir įstatyminė bazė dar nėra pritaikyta BIM procesams. Trūksta suderintų, adaptuotų Lietuvos rinkai BIM dokumentų, standartų, sutarčių.

Ketvirta – tai nenoras keistis ir priimti naujus projektų įgyvendinimo metodus, būdus kurie yra tikslesni, greitesni, efektyvesni. Tai susiję su žmonių tipais ir jų psichologija. Vieni greitai priima pokyčius, kitiems reikia šiek tiek laiko.

Visos išvardintos problemos nėra naujos ir šie pasikeitimų procesai yra neišvengiami siekiant išlikti konkurencingam tiek Lietuvos, tiek Užsienio rinkose. BIM teko panaudoti įvairiuose projektuose. Manau, kaip ir bet kurioje darbo ar verslo srityje svarbiausia yra pasiruošimas, pirminis įdirbis.

Ar statybos projektų biudžetas padidėja, taikant BIM ir el. žurnalą? Jei padidėja, ar nauda pateisina papildomas išlaidas? Ar yra apskaičiuotas atsiperkamumas?

Kaip jau minėjau, tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje atliktais tyrimais bei mano paties praktika rodo, kad galime sutrumpinti projektavimo ir statybos procesus – laiką darbų įgyvendinimui,  sumažinti klaidų tikimybę statybos aikštelėje. Mums nuolatos trūksta laiko, o laikas tai svarbiausi mūsų resursai.

Elektroninį statybos darbų žurnalą techninė priežiūra gali pildyti iškart objekte planšetėje ar mobiliame telefone, taip išvengime nesusipratimų ir taupysime laiką. Pavyzdžiui, atėjo priimti surištos armatūros, darbas atliktas gerai užfiksavo foto telefono pagalba, patvirtino. Tuo pat metu Rangovas gavo informaciją, kad gali tęsti darbus.

Kokie yra bendrovės planai skaitmenizavimo srityje ateityje?

Šiuo metu visi VVK darbuotojai dalyvauja BIM mokymuose – diskusijose. Dalis darbuotojų yra labai atviri naujovėms, kiti konservatyvesni. Bendrovės žingsniai skaitmenizavimo link yra aiškūs ir tvirti. Tikiu, kad kitais metais gali įvykti esminis lūžis skaitmenizuojant visą įmonės darbą taikant BIM technologijas, elektroninį statybos žurnalą.

Bendrovės planai ambicingi. Dalis projektų bus vykdoma naudojant BIM, statybos ir remonto darbai registruojami ir patvirtinami elektroniniame statybos darbų žurnale, planuose taip pat skaitmenizuoti bendrovės valdomą turtą bei jo priežiūrą, centralizuoti šiuos procesus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *